A A A

Tajlandia - Lotnisko w Bangkoku

 

 

 

Port lotniczy Bangkok-Don Muangkod IATA: DMK
kod ICAO: VTBD


Port lotniczy Bangkok-Don Muang do niedawna był największym portem lotniczym Tajlandii. Położony około 24 km na północ od Bangkoku. Obecnie obsługuje ruch krajowy i czartery. Port lotniczy został oficjalnie otwarty 27 marca 1914. W 2004 obsłużył 30 mln pasażerów i był 14. najbardziej obleganym portem lotniczym świata. 28 września 2006 ruch lotniczy, rolę międzynarodowego portu lotniczego Bangkoku oraz desygnację BKK przejął od portu Don Muang nowo wybudowany port lotniczy Bangkok-Suvarnabhumi. Jednak usterki nawierzchni pola wzlotów, wady konstrukcyjne i ich naprawy oraz przeciążenie ruchem pasażerskim nowego portu lotniczego Suvarnabhumi spowodowały ponowne otwarcie portu Don Muang dla ruchu krajowego i czarterowego (pod desygnacją DMK).

Główne linie lotnicze obsługujące lotnisko:


Orient Thai Airlines, Thai Airways International, Nok Air, Aeroflot, Aeroméxico, Aerosvit, Air China, Air France, Air India, British Airways, Cathay Pacific, China Airlines, KLM, Lufthansa, Swiss International Air Lines, Turkish Airlines, Thai Airways.


Dostępne wypożyczalnie samochodów:


Możliwy jest wynajem auta w hali przylotów, kilka globalnie działających firm z tej branży ma na tutaj swoje przedstawicielstwa: Thai Rent a Car, Avis, Budget, Europcar, Hertz i Sixt Reant a Car.

Adres


DON MUEANG INTERNATIONAL AIRPORT
222 Moo 10 Vibhavadi Rangsit Road,
Don Muang, Bangkok 10210,
Tajlandia

Komunikacja


Lotnisko znajduje się 24 km na północ od miasta. Główna droga łącząca centrum Bangkoku z lotniskiem to Vibhavadi Rangsit Road. Możliwy jest też dojazd płatnymi drogami szybkiego ruchu, dużo szybszy i wygodniejszy.

  • Taxi

Licencjonowane taksówki mają tablice w czarno- żółtym kolorze. Postój znajduje się przed halą przylotów. Kierowcy często słabo znają angielski więc dobrze jest mieć zapisaną nazwę miejsca docelowego w języku tajskim.

  • Pociąg

Stacja kolejowa Don Muang znajduje się ok. 500 m. od portu lotniczego. Można stamtąd bez problemu dojechać do miasta (stacja Hua Lumpong) skąd można dojechać pociągiem do wszystkich części kraju.

  • Autobus

Główny i najłatwiej dostępny środek komunikacji z miastem to autobusy. Przystanki znajdują się przed wejściem do hali przylotów. Autobusami dojedziemy do większości dużych hoteli oraz stacji kolejowych w mieście.

Strona internetowa lotniska: www.donmuangairportonline.com/Port lotniczy Bangkok-Suvarnabhumi


kod IATA: BKK
kod ICAO: VTBS

Jest to międzynarodowe lotnisko położone 25 km na wschód od Bangkoku. Jest największym portem lotniczym Tajlandii i jednym z największych na świecie. Uroczyste otwarcie nastąpiło 28 września 2006, kiedy przejął rolę lotniska międzynarodowego i desygnację BKK od portu lotniczego Bangkok-Don Muang (obecnie desygnowanego kodem DMK). Port Suvarnabhumi może obecnie obsłużyć 45 mln pasażerów, a docelowo, po dodaniu 2 dróg startowych - 100 mln. Niedawno na jego nowych drogach startowych i drogach kołowania odkryto usterki nawierzchni związane z przenikaniem wody do warstw ich konstrukcji. Roboty związane z naprawami i przeciążenie ruchem pasażerskim spowodowały przeniesienie krajowego ruchu lotniczego z powrotem na lotnisko Don Muang.

Główne linie lotnicze obsługujące lotnisko:Aeroflot, Aeroméxico, Aerosvit, Air China, Air France, Air India, British Airways, Cathay Pacific, China Airlines, KLM, Lufthansa, Swiss International Air Lines, Turkish Airlines, Thai Airways.Adres
Suvarnabhumi Airport,
Racha Thewa,
Bang Phli, Bangkok, 10540,
Thailand

 

Komunikacja

  • Taxi


W budynku Public Transportation znajdują się postoje taksówek. Podróż do centrum zajmuje około 40 minut. Koszt przejazdu uzależniony jest od miejsca przeznaczenia, należy pamiętać że do ceny zostanie doliczona opłata za autostradę


  • Autobus


Do centrum Bangkoku kursują 4 linie autobusowe (Airport Express).  Do dyspozycji pasażerów są następujące linie:
AE-1 kursuje przez drogę szybkiego ruchu z lotniska do Silom.Rd
AE-2 kursuje przez drogę szybkiego ruchu z lotniska do Banglamphu (Khao San road)
AE-3 kursuje do Nana (soi 3-4) – Sukhumvit road
AE-4 kursuje do Hua Lamphong, głównej stacji kolejowej Bangkoku.
Postój autobusów znajduje się na pierwszym pietrze terminalu. Autobusy kursują od 5:00 do 24:00.
BMTA-Bangkok Mass Transit Authority – jest to 12 miejskich linii autobusowych, które obsługują lotnisko ze specjalnego terminalu przy Public Transport Center. Szczegółowe informacje na stronie internetowej lotniska.

  • Pociąg


Do centrum Bangkoku można dostać się w 15 minut dzięki ekspresowej kolei nadziemnej (160km/h) Airport Express.
SRT oferuje połączenia pociągami podmiejskimi pomiędzy Hua Takhe (stacja położona najbliżej lotniska Suvarnabhumi na wschodzie) i północnymi przedmieściami miasta Rangsit przez centrum Bangkoku i przez stare lotnisko Don Mueang. Pociąg również łączy się z BTS i MRT na stacjach Phaya Thai i Phetchaburi. Linia autobusowa łączy lotnisko ze stacją Hua Takhe.

Strona internetowa lotniska: www.airportthai.co.th

Reklama Reklama Reklama Reklama