A A A

Kobieta też może być pilotem

Kobieta w podniebnym świecie wciąż stanowi rzadkość.
Zapewne wielu z nas myśląc o pilocie samolotu ma na myśli wysokiego, przystojnego mężczyznę ubranego w mundur. Tymczasem, ten stereotyp zaczyna odchodzić w niepamięć.  Coraz więcej kobiet wybiera ten niezwykle ciekawy sposób na życie.  pasażerowie zazwyczaj, przyzwyczajeni są do tego, że za sterami samolotu siedzi pilot – mężczyzna. Nie kryją swojego zdziwienia gdy po stracie słyszą głos pilota – kobiety.
Zwykle to od mężczyzn wymaga się dużej odporności na stres i umiejętności podejmowania decyzji w niesprzyjającym otoczeniu. Natomiast kobietom od wieków przypisana była rola słabej istoty, przydatnej główne na polu domowym. Do niedawna nikomu nawet nie przeszło przez myśl, że kobieta tez może być pilotem.  Cóż zatem się zmieniło, od tamtego czasu?? Można by myśleć, że wpływ na to miały ruchy feministyczne kobiet, ale jednak chodzi o to, że świat w ostatnim czasie bardzo otworzył się na kobiety..Wprawdzie wciąż stanowią one mały procent w porównaniu z mężczyznami w wielu zawodach, jednak  ta liczba z każdym rokiem nieustannie się zmienia. Zaledwie 6 % spośród pilotów to kobiety. Na pierwsze miejsce pod względem kobiet pilotów wysuwają się Indie, gdzie są stanowią one ponad 30%.
Współczesne kobiety są żądne adrenaliny i przygód. Są gotowe na ekstremalne  przeżycia, dlatego coraz częściej sięgają po zawody, które dotychczas  były przeznaczone wyłącznie dla mężczyzn. Na pewno ciężko jest pogodzić życie rodzinne z lataniem. Często bywa tak, że w domu jest się tylko gościem.  Jednak zanim usiądą za sterami muszą tak samo jak mężczyźni przejść szereg specyficznych testów psychologicznych, sprawdzających zdolność osoby do pilotowania samolotem, oraz spędzić tysiące godzin w powietrzu. Najcięższą drogę do przebycia dla nich stanowią nie testy czy egzaminy a walka ze stereotypami.. Jednak według wielu z nich bycie w przestworzach jest warte tych wszystkich zmagań. Nic nie jest w stanie zastąpić uczucia jakie towarzyszy przy starcie samolotu.
Jeśli chodzi o pilotowanie samolotem, wymaga to umiejętności  panowania nad emocjami,  trzymania nerwów na wodzy.
Wiele kobiet ma naturalnie wykształconą zdolność do wykonywania wielu rzeczy jednocześnie, co z pewnością jest pożyteczne i bardzo pomocne w pilotowaniu.

Reklama Reklama Reklama Reklama