A A A

Indie - Historia


 

Na 2500 p.n.e datuje się powstanie miast na terenie Indii, w Mohendżo Daro oraz starożytnej osadzie Harapa. Po upływie około 10-ciu wieków od tego czasu w Indiach osiedliły się zachodnioeuropejskie plemiona Arjów. Od 6 w. p.n.e  zaczęły tworzyć się liczne królestwa, między innymi: Awanti, Gandhara, Watsa, Kośala, Magadha i Kuru. W 4 w. p.n.e nastąpiło zjednoczenie państw indyjskich i dynastią, która osiągnęła największą władzę za czasów Aśoki, byli Maurowie. Cesarz ten dał podstawy do zakorzenienia się buddyzmu w Indii .
Rządy podjął władca Kabulu Babur, po uprzednim pokonaniu dynastii Sajjidów. Był on póżniejszym założycielem dynastii Mogołów, obejmując jednocześnie tereny Delhi i Agrę.
W tym samym wieku  na terenie Indii zaczęli osiedlać się mieszkańców Portugalii, którzy zaczęli wieść prym w handlu. Następnie pojawili się Anglicy i Francuzi dzięki którym nastąpił dalszy rozwój handlu i fabryk, owocując wiek później powstaniu miast. Indie odegrały znaczącą rolę gdyż stały się rynkiem zbytu dla Anglii i surowcem dla nich. Język angielski stal się wówczas językiem urzędowym.
W 20 wieku zaczęła się walka o niepodległość Indii zakończona podziałek na Indie i Pakistan z których każde próbowało zawładnąć Kaszmirem. W 1950 roku możemy mówić o zjednoczonej, demokratycznej republice Indii jako członku brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Pierwotnie zarządzającym był Jawaharlal Nehru. Jednak jego rządy zostały objęte przez córkę Gandhi. Po Śmierci Gandhiego powstał nowy rząd, na czele którego stanął Narasimha Rao modernizujący gospodarkę dzięki kooperacji z republikami Azji, Izraelem i Pakistanem.
W 1998 panowanie rozpoczął Atal Behari Vajpayee, który sławę zapewnił sobie dzięki próbom nuklearnym w Radżasthanie.
Od roku 2000 mamy do czynienia ze skorumpowanym rządem Indii. Narasimha Rao staje przed sądem za przekręty łapówkarskie.
Rok później, w wyniku narastających skandali, z władzy zrezygnował George Fernandes pozostawiając rządy premierowi Vajpayee.

 


Reklama Reklama Reklama Reklama