A A A

Historia Hamburgera

 

 

Nieustannie hamburger bądź cheeseburger jest cały czas ulubionym posiłkiem dla milionów amerykanów. Ameryka, najbardziej charakterystyczną cechą swojej tradycji kulinarnej uczyniła fast food - którego podstawą są belgijskie frytki i niemieckie hamburgery.

Dzisiaj każdy wie, że hamburger nie ma nic wspólnego z szynką. Zwykle jest to bułka przełożona wołowiną z dodatkiem sera i innych składników takich jak cebula, sałata, pomidory i ogórki. Przyprawy mogą obejmować majonez, ketchup i / lub musztardę. Hamburgery są teraz dostępne na całym świecie.

Historia hamburgera swoim początkiem sięga XV wieku. W tym czasie w Europie, a w szczególności w Niemczech, pojawiły się steki Hamburskie, których głównym składnikiem była siekana wołowina. Pomysł ten przynieśli do Ameryki niemieccy imigranci. W krótkim czasie stało się to jednym z najczęściej serwowanych posiłków na Nowojorskim nadbrzeżu.


Istnieje wiele wersji, mówiących o powstaniu hamburgera, Jedna z nich mówi że w 1885 r. w Seymour w Wisconsin, Charles Nagreen podczas grillowania postanowił spłaszczyć klopsiki by skrócić czas ich smażenia, a następnie włożył je między dwie kromki chleba. W ten sposób zbliżył się wyglądem do jednych z początkowych hamburgerów. Obecnie w mieście Seymour co roku odbywa się największa na świecie parada hamburgera.
Obecną wersje hamburgera zawdzięczamy Fletcherowi Davis, który na targach w 1904 roku zaproponował swoim gościom bułkę z kotletem i warzywami.

Cheeseburger rzekomo pojawił się w 1924 r. kiedy to podczas grillowania kucharz Lionel Sternberger  w restauracji "Rite Spot" ,w Pasadenie w Kalifornii, przypadkowo upuścił kawałek sera amerykańskiego na środku hamburgera. Pomysł ten bardzo zasmakował jego klientom.

Dzisiaj termin burger odnosi się także do innych wariantów, takich jak kurczak, ryby lub burgery wegetariańskie.
Niewątpliwie największy wkład w rozwój historii hamburgera mieli bracia McDonalda otwierając w 1940 roku pierwszy bar naprawdę szybkiej obsługi.

McDonald's - z "Big Mac" słynie z najlepszej na świecie sprzedaży hamburgerów

Burger King, znany w Australii jako "Hungry Jack" – słynie z grillowanych a nie smażonych hamburgerów.

Wendy's – charakteryzuje się kwadratowym kształtem hamburgerów
  

Reklama Reklama Reklama Reklama