A A A

Niebezpieczeństwa Poszukiwaczy Przygód


Jeśli planujesz wycieczkę przez puszcze w USA, jazdę na rowerze przez stany lub spływ wodny na jednej z dzikich rzek, należy pamiętać o niebezpieczeństwach, jakie można napotkać. W USA  istnieje kilka niebezpiecznych roślin i zwierząt, które mogą nam nie być znane. Niektóre z nich mogą jedynie powodować chwilowe niedogodności lub niewygody, podczas gdy inne mogą być bolesne lub zagrażające życiu. Oto parę z nich;

  • Trujący bluszcz zwany Poison Ivy  jest pospolitą rośliną w USA, która powoduje reakcje alergiczne u wielu ludzi. Wysypka z trującego bluszczu rzadko zagraża życiu, ale często jest bolesna i drażniąca. Trujący Bluszcz można znaleźć rosnący jako winorośl 10-25cm lub  rośnącą na drzewach lub innych krzewach na których może się oprzeć lub krzew do 1,2 m wysokości a wyglądem mogą nam nawet  przypominać krzewy malin czy jeżyn.

 

  • Skunksy  bronią się, podnosząc swoje ogony i opryskując bardzo nieprzyjemnym zapachem piżma(substancji zapachowej). Skunksy to słodkie zwierzęta, które czasami składają nocne wizyty na  kempingach i wydają się zupełnie nie bać ludzi. Kiedy jednak  zostaną zaniepokojone, rozpylają potężne piżmo, które może powodować iż zechcemy przenieść swoje namioty co najmniej 200 metrów dalej.

 

  • Trujące węże mogą stanowić zagrożenie dla wielu turystów i podróżników pustyni. Istnieje kilka odmian jadowitych węży wspólnych dla różnych regionów USA. Najlepiej nauczyć się rozpoznawać te  najniebezpieczniejsze, i wiedzieć, co zrobić, jeśli zostaniemy ukąszeni.

 

  • Niedźwiedzie jak by się nam wydawało są bardziej niebezpieczne i agresywne bliżej cywilizacji niż w puszczach. Gigantyczne, niedźwiedzie grizzly i baribale, są potencjalnie niebezpieczne w swoim własnym środowisku naturalnym, zazwyczaj jednak starają się unikać ludzi. Niestety, gdy dochodzi do kontaktu z cywilizacją kiedy niedźwiadkii nauczą się żebrać lub kraść jedzenie od ludzi, stają się realnym zagrożeniem i często prawdziwym niebezpieczeństwem. Na wielu kampingach ,można zatem znaleźć metalowe skrzynki, w których możemy przechowywać swoje zapasy pokarmowe.

 

  • Borelioza(Lyme Disease) jest to zakażenie bakteryjne które rozprzestrzenia się przez ukąszenia kleszczy. Może to doprowadzić do długotrwałej choroby, która jest często trudna do zdiagnozowania. Podczas wędrówek w niektórych częściach Stanów Zjednoczonych, warto jest podjąć środki ostrożności, aby uniknąć zakażenia.

 

  • Lamblioza(Giardiasis protozoa) to choroba pasożytnicza jelita cienkiego wywoływana przez pierwotniaki. Pierwotniaki są pasożytami przenoszone do wód gruntowych przez kał dzikich zwierząt w niektórych częściach Stanów Zjednoczonych. Mogą one powodować poważne choroby jelit. Poszukiwacze przygód zawsze powinni oczyszczać wody ze źródeł i strumieni przed spożyciem.

 

Reklama Reklama Reklama Reklama