A A A

Mardi Gras - naleśnika czas?

Kto z nas nie lubi świąt, festiwali, parad ulicznych. Każda okazja do świętowania wydaje się być idealna. Mardi Gras  to dzień przed środą popielcową, ostatni dzień karnawału.

Jest to także nazwa różnego typu festiwali lub parad ulicznych, odbywających się niezależnie od siebie w wielu miastach na całym świecie, np. w Nowym Orleanie czy Sydney.

W Wielkiej Brytanii (oraz Australii i Stanach Zjednoczonych) dzień Mardi Gras znany jest również pod nazwą "Pancake Tuesday" (z ang. naleśnikowy wtorek) lub "Shrove Tuesday" i jak nazwa wskazuje - jest okazją do spożycia naleśników. W Szwecji i     innych krajach północnej Europy jada się semle.

Mardi Gras, jak i Pancake Tuesday, mają podobne korzenie do tłustego czwartku - czyli są dniami wielkiego jedzenia i zabawy przed rozpoczęciem Wielkiego Postu. W niektórych regionach Polski święto to obchodzone jest jako Śledzik. Żegna się wtedy karnawałowe przysmaki, a wita postnego śledzia.

Festiwal obchodzony jest w wielu miastach na całym świecie, lecz najbardziej znanymi za te celebracje są New Orleans, Lousiana, Rio de Janeiro, Brazylia, Sydney, Australia, Quebec, Canada czy Sinaloa, Meksyk.
 • Absurdalne przepisy prawa w USA

  Przedstawiamy niektóre absurdalne przepisy prawa obowiązujące w USA.

 • Historia Hamburgera

  Nieustannie hamburger bądź cheeseburger jest cały czas ulubionym posiłkiem dla milionów amerykanów. Ameryka, najbardziej charakterystyczną cechą swojej tradycji kulinarnej uczyniła fast food - którego podstawą są belgijskie frytki i niemieckie hamburgery.

  Dzisiaj każdy wie, że hamburger nie ma nic wspólnego z szynką. Zwykle jest to bułka przełożona wołowiną z dodatkiem sera i innych składników takich jak cebula, sałata, pomidory i ogórki. Przyprawy mogą obejmować majonez, ketchup i / lub musztardę. Hamburgery są teraz dostępne na całym świecie.

 • Kobieta też może być pilotem


  Kobieta w podniebnym świecie wciąż stanowi rzadkość.
  Zapewne wielu z nas myśląc o pilocie samolotu ma na myśli wysokiego, przystojnego mężczyznę ubranego w mundur. Tymczasem, ten stereotyp zaczyna odchodzić w niepamięć.  Coraz więcej kobiet wybiera ten niezwykle ciekawy sposób na życie.  pasażerowie zazwyczaj, przyzwyczajeni są do tego, że za sterami samolotu siedzi pilot – mężczyzna. Nie kryją swojego zdziwienia gdy po stracie słyszą głos pilota – kobiety.

 • Śnieg w Buenos Aires

  W nocy z 9 na 10 lipca 2007 roku w Buenos Aires spadł pierwszy od 89 lat śnieg.

 • Ciekawa prezentacja zdjęć

  Zapraszamy do pobawienia się ciekawym mechanizmem prezentacji zdjęć. Prezentujemy flagi, godła i zdjęcia następujących państw: Argentyna, Australia, Chiny, Indie, Japonia, Kanada, Meksyk, Rosja, Tajlandia, Turcja, Stany Zjednoczne, Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Reklama Reklama Reklama Reklama